2011-12-03 14:50:41 Ruđer Bošković u Parizu
Dubrovački muzeji postavit će 5. prosinca, u sjedištu UNESCO-a u Parizu, izložbu o Ruđeru Boškoviću.
Izložba pod nazivom 'Ruđer Bošković: Iz Dubrovnika u svijet' bit će prezentirana na četiri jezika.
Matematičar, astronom, geodet, fizičar, teolog, filozof, pjesnik i diplomat. Sve je to bio Ruđer Bošković. Rođen je 18. svibnja 1711. godine u Dubrovniku, gradu u kojemu je dobio osnovnu naobrazbu i potom otišao u Rim, u kojemu je kao član isusovačkoga reda studirao matematiku, filozofiju, teologiju i retoriku. Punih dvadeset godina podučavao je matematičke znanosti i objavljivao znanstvene radove, najprije anonimno, a potom pod vlastitim imenom, koje je brzo postalo poznato diljem Europe.
Iako je znanstveno djelovao u Rimu, Milanu i Parizu, ali i ostalim europskim metropolama svoga vremena, od Londona i Beča do Carigrada i Sankt Peterburga, dajući velik doprinos raznim znanstvenim disciplinama, održavao je stalnu vezu s obitelji i prijateljima, posebno sa sestrom Anicom. Nakon odlaska na školovanje, Bošković se u rodni grad vratio samo jednom, zadržavši se ondje nešto manje od tri mjeseca, ali obavljao je vrlo složene i važne diplomatske poslove za ondašnju Republiku. Iako je o Italiji govorio kao o »pravoj i slatkoj majci«, za sebe je tvrdio da nije Talijan, već »Dalmatinac iz Dubrovnika« , ističući da nije zaboravio hrvatski jezik.
Vrsni znanstveni rad na području astronomije Boškoviću je osigurao članstvo u uglednome londonskom Royal Societyju, ali i brojnim drugim akademijama znanosti širom Europe. U Francuskoj je stekao i državljanstvo te status ravnatelja optike u mornarici, a u Senatu Republike Lucca uživao je status plemića. »Iako su ga rasprave iz primijenjene matematike učinile poznatim znanstvenikom ondašnjeg svijeta, njegovo je kapitalno djelo ‘Teorija prirodne filozofije’, u kojoj Bošković tvrdi kako se tijela sastoje od konačnog broja nedjeljivih i neprotežnih točaka čije je svojstvo sila, koja je na malim udaljenostima odbojna, dok u većim prelazi u privlačnu.
Atom je sveo na središnju točku, oko koje se šire oblaci privlačno-odbojnih sila, što je nazvano Boškovićevim poljem. Bohrov model atoma je direktan potomak Boškovićeva modela«, navodi se u deplijanu izložbe, iz čega proizlazi da je dubrovački znanstvenik praotac atoma. Zaslužan je za intervencije nakon kojih su se prestale stvarati pukotine na kupoli bazilike sv. Petra u Rimu. Osim te ekspertize, papa Benedikt 14. mu je povjerio mjerenje meridijana Rim-Rimini, što je urodilo i prvom egzaktnom kartom Papinske države.
Presjek kupole bazilike sv. Petra (lijevo); Bošković je utjecao na stabilnost građevine
Bošković je bio gorljivi zagovornik Kopernikova heliocentričnog sustava i smatra se da je zahvaljujući njemu papa uklonio Kopernika s liste zabranjenih knjiga. Osim znanstvenih radova, Bošković je pisao stihove u slavu lijepih žena, vlastodržaca i pokojeg pape, a svoje gotovo četverogodišnje znanstveno putovanje po Europi dijelom je opisao u putopisu »Dnevnik putovanja od Carigrada do Poljske«. Hrvat s najuspješnijom međunarodnom znanstvenom karijerom utemeljio je i opremio zvjezdarnicu u Breri, učinivši je najmodernijom zvjezdarnicom onoga doba. Prve zvijezde ugledao je na dubrovačkome noćnome nebu, pitajući se »kako je tvorac tako mudro posložio zvjezdice da kruže po nebeskome svodu i da se nikad ne sudare«. I dok Dubrovnik slavi Boškovića u povodu 300. obljetnice njegova rođenja, prisjetimo se rečenice s kojom završava slikovnica »Ruđer Bošković« Snježane Paušek-Baždar i Pike Vončine, a koja glasi: »Uvijek kad budemo pogledali u sjajni Mjesec, znat ćemo da svijet nije zaboravio našeg Ruđera Boškovića, jer jedan Mjesečev krater nosi njegovo ime.« |
Osnovna škola "Ravne njive" Split |