preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ravne njive-Neslanovac Split

Login
 
OGLASNA PLOČA
 
 
ŠKOLSKI KURIKULUM 24./25.

G. PLAN I PROGRAM 24./25.

 

 

 
 
 
 
 
e-Dnevnik

Kalendar
« Veljača 2025 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Kviz SafetyNet

Anketa
Ideja o uvođenju e-dnevnika mi se:



 

 

 

Stručni skupovi

 

Na jednom mjestu!

 

Upisi.hr

 

E-matica

 

Nastavnici.org

 

Connect portal

 

Školske novine

 

 

 

    

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Virtualna knjižnica

   

 

Glazbena kultura

 

 

 

Zaštita osobnih podataka

 

 

Sandučić povjerenja

Učenički radovi

 

 

"Škatula za sne"

 

 

 

Školski list "Maslačak"

 

 

 

 

Spomenar

 

 

 

Vrijeme

                    

Prognoza za sljedećih 10 dana

 

 

Fotografija tjedna

       

Brojač posjeta
Ispis statistike od 28. 1. 2011.

Ukupno: 1813639

 

 

Finalisti

 

 

 

Sve Vaše materijale, prijedloge, primjedbe ili pohvale glede naše web stranice možete poslati klikom na sličicu:

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Međunarodni dan bijelog štapa - 15. listopada
Autor: Andrea Norac, 14. 10. 2012.

Jeste li znali da 90% informacija primamo putem vida? Kad čovjek nema mogućnost na taj način primati informacije ne znači da je jadan, nesposoban ili bolestan već da se jednostavno mora snaći na neki drugi način. Osobe s invaliditetom ne trebamo gledati sa sažaljenjem ili predrasudama jer slijepi su oni sa predrasudama... Obilježite Međunarodni dan bijelog štapa tako što ćete odbaciti predrasude i na pravilan način se odnositi i pristupiti osobi sa oštećenjem vida, a neke savjete ćete dobiti u ovom tekstu.


Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se svake godine 15. listopada od 1964. godine kada je Lyndon Johnson, tadašnji predsjednik Sjedinjenih Američkih Država taj dan proglasio Danom bijelog štapa. U Hrvatskoj se taj dan obilježava od 15. listopada 1996.

Bijeli štap je pomagalo slijepoj osobi za kretanje u prostoru a danas ga prepoznajemo i kao simbol slijepih osoba. Kako bi štap uistinu bio pomagalo, slijepa osoba mora proći tečaj poduke za samostalno kretanje tijekom kojeg svladava osnove tehnike i vještine korištenja štapa, osnovna prometna pravila i upoznaje teren kojim će se samostalno kretati. Osim bijelog štapa, slijepe osobe koriste psa vodiča i/ili elektroničko pomagalo za kretanje.

PISANJE I ČITANJE OSOBA OŠTEĆENA VIDA

Izum pisma je uvelike olakšao prenošenje misli i ideja između ljudi, ali slijepima je to predstavljalo problem, pa su oni oduvijek bili usmjereni koristiti se sluhom i na taj način pohranjivati velik broj informacija. Na sreću slijepi učenik Louise Braille zaslužan je za nastanak suvremenog točkastog pisma za slijepe koje po njemu zovemo Brailleovo pismo, a u kojem se umjesto papira koristi tablica s brajevim papirom, a umjesto olovke šilo. http://hr.wikipedia.org/wiki/Brailleovo_pismo Na taj način je slijepim i visoko slabovidnim osobama dana mogućnost da pišu i čitaju taktilno pismo pomoću osjeta u jagodicama prstiju, ravnopravno sa svojim videćim sugrađanima. Pojavom pisaćih strojeva za videće uvelike se olakšalo svakodnevno poslovno komuniciranje, te se uskoro pojavio i brajev pisaći stroj koji je znatno ubrzao i olakšao svakodnevno bilježenje prvenstveno učenicima i studentima, ali i mnogim zaposlenim slijepima širom zemaljske kugle.

Kraj dvadesetog stoljeća obilježen je sve većom primjenom računala u svakodnevnom privatnom i poslovnom životu, pa su se i slijepi sve više počeli zanimati za računalnu tehnologiju, tako se krenulo i u osmišljanje prilagodbi koje bi osobama oštećena vida omogućile da ravnopravno s videćima koriste računala i  upravo im moderna tehnologija uvelike olakšava život.

KAKO MOŽEMO POMOĆI SLIJEPOJ OSOBI U SVAKODNEVNOM ŽIVOTU?

Osobe oštećena vida  ne traže naše sažaljenje već da ih gledamo kao ravnopravne. Ali kako je sljepoća jedan od najtežih invaliditeta, osobama oštećena vida prilikom kretanja je ponekad neophodna pomoć ljudi koji vide. Ako želimo pomoći slijepoj osobi a ne znamo kako pomoći možemo pogriješiti. Nikada ne smijemo nametati svoju pomoć već kada pristupamo slijepoj osobi najbolje je upitati smirenim glasom "Mogu li vam pomoći?" ili nešto slično. Ukoliko slijepa osoba odbije našu ponuđenu pomoć ne trebamo se uvrijediti. Možda će drugi put nekoj slijepoj osobi pomoć biti neophodna. Ako slijepa osoba prihvati ponuđenu pomoć, stanemo pokraj njene slobodne ruke. Slijepa osoba će vodičevu ruku uhvatiti odmah iznad lakta. Njena ruka je savijena u laktu. Na taj način je slijepa osoba pola koraka iza vodiča. Takav položaj joj omogućava da preko vodičeve ruke osjeti sve važne informacije o kretanju i da ima dovoljno vremena da pravovremeno protumači te informacije. NIKADA nemojte slijepu osobu uhvatiti za ruku ili rame i gurati ju ispred sebe. Neposredno prije dolaska do stepenica ili rubnika ili bilo kakve značajne promjene u visini terena po kojem se krećete malo zastanite, možete i reći što se nalazi ispred. Kad zakoraknete slijepa će osoba osjetiti promjenu u visini vaše ruke i znat će kako postupiti. I prolazak kroz vrata može biti problem. Kako bi slijepoj osobi olakšali, vrata uvijek otvarajte onom rukom za koju se slijepa osoba drži, jer će i ona na taj način znati na koju se stranu otvaraju vrata. Ako je moguće neka slijepa osoba prilikom prolaska svojom slobodnom rukom zatvori vrata. Kod ulaska i izlaska iz prijevoznih sredstava važno je da je vodič uvijek ispred slijepe osobe, a ne da ju gura ispred sebe. Hodajte uvijek jedan iza drugoga.

Pogledajte edukativne spotove "Pristup slijepoj osobi" koji su izrađeni u sklopu projekta "Diljem naše lijepe upoznajmo slijepe", a kojeg je financiralo Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi:

 

Pristup slijepoj osobi, komunikacija sa slijepom osobom: 

 

Pristup slijepoj osobi, gradski promet:

 

Na kraju želim da zapamtite kako je svatko od nas posebna, jedinstven sa svim svojim vrlinama i manama i u svim tim različitostima smo ravnopravni i moramo biti tu jedni za druge!

Pripremila:

Bruna Dadić, prof.

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju