Dana 7. lipnja navršava se 19 godina od tragične pogibije našeg košarkaškog Mozarta, Dražena Petrovića. Živio je točno 28 godina, 8 mjeseci, 14 dana, 17 sati i 25 minuta. Draženova je igra posjedovala čistoću koja se lako prenosi u bilo koji jezik. Igra koja je bila simfonija za loptu i obruč a skladao ju je Amadeus.

Tim povodom u našoj školi je održana svečanost osnivanja školskog športskog društva 'Dražen Petrović'.

Svečanost je vodio radijski voditelj baršunasta glasa Denis Šabić.

Gospodin ravnatelj Miljenko Bitanga održao je kratki uvodni govor u kojem je istaknuo ulogu njegovog polivalentnog prijatelja i kolege, gospodina Mirka Matijaša, ravnatelja OŠ Ivan Duknović u Marini, inače prvotnog idejnog začetnika da se lik i djelo Dražena Petrovića inkorporiraju u našu velebnu školsku dvoranu.

Tko drugi da nam opjeva Dražena do Klape Bonaca koja je ovim povodom stigla iz Šibenika. Ivo Mikuličin, član tog poznatog ansambla, rekao je da uživa u ovim 'dalmatinskim danima' jer je dan prije u Šibeniku pjevao na predstavljanju knjige Ivana Gudelja, poznatog nogometaša Hajduka, a danas pjeva u čast jednog šibenčanina u Splitu.

Klapa je otpjevala pjesme Šibeniče pismo stara, Zaspala su jedra, Noći u Dalmaciji te Život leti kapetane.

Prikazan je kratki film Košarkaški Mozart koji je podsjetio na Draženov životni put, i opet su se osjetile sve one emocije koje je njegova igra izazivala.

...i stvarno je najlipšu priču o mladosti priča.

Sama ideja o nazivu športskog društva pojavila se kada je naš ravnatelj postavio golemu sliku virtuoza košarke na zid dvorane.

Njegova namjera je bila da taj izuzetan mladi čovjek utječe na svijest naše djece koja se sve više okreću sportu. Dražen je uvijek prvi dolazio na treninge, i zadnji odlazio usavršavajući svoj šut, a to je znalo trajati i satima. Bio je satkan od mota Olimpijskih igara:  Altius, citius, fortius. Takav uzor je Bogom dan.

Je li to Dražen uistinu utjecao i utječe na njih? Mora da je. Jer Dražen je u mnogočemu utjecao na druge, pokazavši kako se sve može postići ako osim talenta i povoljnih okolnosti posvetiš cijeli svoj život onome u čemu težiš za savršenstvom.

Veliki brat Aco mu je prvi dao loptu i tada je krenulo. I naglo je prekinuto. Ali ima ljudi koji se za života zaogrnu zvjezdanom prašinom i njihov lik još dugo treperi u uspomenama, pričama, sjećanjima. Te kako vrijeme prolazi postaju sve većima. Dražen Petrović dugo neće biti zaboravljen. A njegov lik, ime i stihovi zauvijek će biti zapisani na zidu naše dvorane.

Govore su još održali Visko Haladić, dožupan Splitsko-dalmatinski, Vinko Bajrović-Capo, poznati umirovljeni profesor matematike i Draženov 'tehniko' u reprezentaciji. Nazočili su Ivan Gudelj i Dino Rađa, te mnogi drugi.

Počasni gosti bili su Biserka Petrović, Draženova majka, te njegov stariji brat Aleksandar Aco Petrović.

„Dražen ima spomenik i u Zagrebu i u Šibeniku, ali ako mene pitate, ovo mi je još draže. Jer, osnovati Športsko društvo je zaista nešto posebno, jer će se u njemu odgajati djeca, mladi sportaši, kojima je Dražen uzor“, kazao je na svečanosti Aco Petrović.

Majka Biserka i brat Aco su potom otkrili spomen ploču pokraj Draženove slike. Na spomen ploči se nalaze stihovi pjesme Život leti kapetane, čije je stihove poznati skladatelj Teo Trumbić posvetio upravo Draženu. Spomen ploču je izradio i donirao gospodin Ivan Nikolić.

Ova emotivna svečanost popraćena je brojnim fotografijama i spotovima iz Draženova života koji su dodatno sve začinili i izazvali pokoju suzu u očima svih prisutnih.

Nakon svečanosti, mladi košarkaši šibenskog kluba 'Jolly' i splitskog kluba 'Adriatic' odigrali su napetu utakmicu pred najboljom publikom na svijetu: učenicima osnovne škole 'Ravne njive'.

Ms Tudor