preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ravne njive-Neslanovac Split

Login
e-Dnevnik

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Kviz SafetyNet

Anketa
Ideja o uvođenju e-dnevnika mi se:



Tražilica

 

 

 

Stručni skupovi

 

Na jednom mjestu!

 

Upisi.hr

 

E-matica

 

Nastavnici.org

 

Connect portal

 

Školske novine

 

 

 

    

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Virtualna knjižnica

   

 

Glazbena kultura

 

 

 

Zaštita osobnih podataka

 

 

Sandučić povjerenja

Učenički radovi

 

 

"Škatula za sne"

 

 

 

Školski list "Maslačak"

 

 

 

 

Spomenar

 

 

 

Vrijeme

                    

Prognoza za sljedećih 10 dana

 

 

Fotografija tjedna

       

Brojač posjeta
Ispis statistike od 28. 1. 2011.

Ukupno: 1769987

 

 

Finalisti

 

 

 

Sve Vaše materijale, prijedloge, primjedbe ili pohvale glede naše web stranice možete poslati klikom na sličicu:

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Grupni pritisak
Autor: Bruna Dadić, 4. 11. 2012.

Svi pripadamo raznim grupama, imamo različite uloge. Ne mislim na grupe na facebooku angry nego grupe i veze koje stvaramo u ovom važnijem, stvarnom svijetu! Tako pripadate obitelji – prvoj grupi koju ne birate sami a nakon toga grupi učenika, svom razredu, grupi vršnjaka, dječaka, djevojčica, grupi navijača, dijelite se u grupe prema glazbi koju slušate, stilovima odijevanja, interesima i hobijima... moguće je da jedna osoba pripada većem broju grupa.

Zašto pripadati nekoj grupi?

Obično zato jer članovi željene grupe imaju ineterese slične našima, u grupi se osjećamo bolje, ljudi imaju potrebu pripadati negdje i samopoštovanje je mjerna jedinica uspjeha u grupnoj pripadnosti.  Grupna identifikacija ima mogućnost  smanjiti neizvjesnost o sebi i svijetu oko sebe, pruža nam sigurnost svojim pravilima, normama i stajalištima.


Može li onda pripadnost nekoj grupi biti loša?  Kako grupa djeluje na pojedinca?

Vi se najčešće nalazite u grupi svojih vršnjaka. Vrlo često među vršnjacima se stvaraju i rađaju razne ideje i vi morate donjeti ODLUKU što napraviti. Samostalno donošenje odluke je teško samo po sebi, a još je i teže kada se uključe i drugi koji su nam važni, a nagovaraju nas na neku odluku. Kada na donošenje tvojih odluka utječu tvoji vršnjaci onda govorimo o pritisku vršnjaka.  Pritisak vršnjaka ponekad može imati pozitivan učinak, a ponekad negativan. Kad te prijatelj poduči ili savjetuje kako bolje nešto naučiti ili kako postići bolji rezultat u sportu onda je to pozitivan pritisak. Razmisli, sigurno u tvom okruženju postoji neka pozitivna osoba i svi žele biti kao on ili ona (slušati istu glazbu, čitati knjige kao ta osoba, biti pozitivan dobar prijatelj...) i to je pozitivan pritisak naročito ako nekom pomogne da odbaci nasilničko ponašanje. S druge strane vršnjaci te mogu pokušati nagovoriti i na nešto loše: da pobjegneš sa nastave, da lažeš roditeljima, budeš grub ili nasilan prema nekom. To je negativan pritisak mi ga češće zovemo „nagovaranje“.  Zašto netko pristane na nagovaranje? Neka djeca popuste jer žele biti dio grupe, žele se uklopiti, ili se boje da će im se vršnjaci smijati i rugati, da neće imati prijatelja ako se ne slažu s njima. Druga djeca pak popuste jer su znatiželjna i žele probati nešto novo što drugi rade.

Kako se oduprijeti, ne popustiti, biti svoj?

Teško je biti jedini u skupini koji kaže NE pritisku vršnjaka, ali ti to možeš! Nije opravdanje da će vas grupa odbaciti ili da „svi to rade“ ... ako ste svjesni da nešto nije u redu, da je neprihvatljivo onda morate znati reći NE, okrenuti se i otići. U takvoj situaciji ne gubite „prijatelje“ već stječete ugled među onima koji znaju što valja a što ne. Također pomaže imati prijatelja/e koji će također reći NE, te koji će poštivati i podržavati tvoju odluku. To umanjuje snagu vršnjačkog pritiska i olakšava nepopuštanje. I ti pomogni prijatelju koji se teško odupire pritisku vršnjaka, stani uz njega i podrži ga. Osim kada njegovo ponašanje smatraš ozbiljno štetnim i ugrožavajućim. U takvim situacijama te kada si sam često izložen pritisku i teško mu se suprotstavljaš, razgovaraj s nekom odraslom osobom od povjerenja, roditeljem, profesorom, stručnim suradnikom u školi… Ne osjećaj krivnju ako si pogriješio koji put i popustio. Razgovor ti može pomoći da se osjećaš bolje i pripremiti te kako se sljedeći put uspješnije nositi s negativnim pritiskom vršnjaka.

Vježbajte govoriti NE u ovakvim situacijama. Takvim vježbama jačate svoje samopouzdanje i stvarate pozitivnu sliku o sebi i situaciji u kojoj se nalazi. Samopouzdane osobe vjeruju vlastitim sposobnostima, općenito imaju kontrolu nad vlastitim životom te su uvjerene da će moći ostvariti ono što žele, planiraju i očekuju. I nitko ih ne može nagovoriti na nešto što ne žele, za što znaju da nije dobro za njih!!

Što VI zapravo mislite o sebi?

Postoji  jedan vrlo jednostavan test. Uzmi papir i olovku. Prvi zadatak je da napišeš pet stvari o sebi  u kojima si dobar/dobra, zbog čega te svi hvali, nešto pozitivno o sebi. Potrudi se...razmisli...  Kad završiš na drugoj strani papiri napiši pet stvari u kojima si loš/loša, zbog čega te kritiziraju, što ti stalno prigovaraju.  Neka vam ovo bude domaći rad (ne bojte se, kod mene nema minusa). Možete napisati i poslati mi na mail, ili pošaljite svoj komentar na ovaj zadatak: što vam je bilo lako, što vam je bilo teško...  ne želim vam još otkrit u čemu je tajna ovog jednostavnog zadatka ;) a onda ćemo nastaviti priču o samopouzdanju...

Kako ćete mi poslati mail? Na lijevoj strani pronađite sličicu Boba Rocka i kliknite na njega.... to je naš novi, moderni sandučić povjerenja. Diskrecija zagarantirana wink





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju