Posao socijalnog pedagoga - defektologa
Autor: Bruna Dadić, 10. 11. 2012.

U našoj školi postoji stručna služba. U toj stručnoj službi postoje dvije osobe. Pedagoginja (Dubravka Katačić) i socijalna pedagoginja. Ja  smiley (Bruna Dadić),  sam socijalna pedagoginja i želim da odmah bude jasno: mi nismo dvije pedagoginje niti ja imam neke veze sa sociologijom ili socijalnom službom. Moje zanimanje je ono što se prije zvalo: defektolog, smjer poremećaji u ponašanju a kako to malo nezgodno zvuči odlučili su nam na fakultetu dati neko ljepše ime i sada sam ja socijalni pedagog (samo stavim jednu malu crticu – defektolog, da me ljudi prepoznaju).

Sad ono važno: koji su moji poslovi u školi? Uz vas sam od testiranja pa do podjele svjedodžbi u osmom razredu. Pedagoginju Dubravku i mene upoznajete u svom prvom susretu sa školom, jedan od mojih najdražih poslova je testiranje djece za upis u prvi razred. Kad krenete u bitku sa školskim gradivom tu smo stalno uz vas. Pratimo koje su potrebe učenika, ima li poteškoća sa usvajanjem gradiva, sa ponašanjem ili emocionalnim problemima (uz vas smo u sretnim i nesretnim ljubavima). Dijagnosticiram i provodim tretman učenika zbog školskog neuspjeha, neizvršavanja školskih obveza i drugih oblika poremećaja u ponašanju te onih učenika koji su u pojačanom riziku za razvoj takvih ponašanja. Provodim preventivne aktivnosti usmjerene na učenike i obitelji u riziku s ciljem pomoći i zaštite u školi ili izvan nje, bude tu predavanja, roditeljskih sastanaka, individualnih razgovora sa roditeljima, radionica, plakata, panoa… Nekad me vidite kako sjedim sa vama u razredu (najčešće u zadnjoj klupi) to ja pratim kako vam ide učenje, jeste li pristojni, slušate li učiteljicu. U osmom razredu pomažem učenicima koji su imali poteškoća u učenju da pravilno odaberu svoje zanimanje. Tu mi jako pomažu pedagoginja, učitelji, roditelji a pomoć potražimo i u Zavodu za zapošljavanje. Sve samo da odaberete najbolje za sebe!!

Ima toga još puno. Nekad će te me vidjeti kako se šećem  po vašem kvartu. Mislim da ŠKOLA nije samo zgrada omeđena školskim igralištem i ogradom. Posao svih (obitelji, zajednice i škole) je da stvorimo sretno, uspješno i vrijedno dijete. To možemo samo ako se svi družimo i surađujemo.

Pozivam vas svih, roditelje i djecu, da se bez straha ili srama obratite za pomoć ili savjet. Preko ovih stranica nastojat ću vam povremeno davati nekakve mudre savjete ili pozive za neke aktivnosti… U kancelariji me možete potražiti ponedjeljkom poslijepodne, utorkom i sijedom u smjeni B (neparni razredi), četvrtkom i petkom u smjeni A (parni razredi).  Prije dolaska mi se najavite preko telefona (367-963, pa 3), da se pripremim za Vaš dolazak!

Veselim se našoj suradnji!!

Socijalni pedagog (defektolog):

Bruna Dadić, prof.