Testiranje djece za upis u prvi razred
Autor: Bruna Dadić, 23. 4. 2013.

Danas započinje testiranje djece za upis u prvi razred u našoj školi. Testiranja će se provoditi skoro svaki dan u novoj prostoriji odmah do ureda pedagoga a provodimo ga pedagoginja Marijana Elez i ja.

Kako naši budući prvašići još ne znaju čitati ovo pišem za mame i tate koji će im sve ovo prepričati. Odmah vam na početku kažem: ne pitamo čitanje ni pisanje slova! To će vas naučiti učiteljice u prvom razredu, zato i idete u školu. Mi vas pitamo samo ono što ste radili u vrtiću: precrtavanje likova, spajanje točkica, malo brojite nekakve točkice, malo crtate i za kraj popričamo o vašem životu  i što očekujete od nas i školesmiley. Nakon djece i sa roditeljima malo popričamo da im prenesemo kako se dijete snašlo na testiranju i savjetujemo ako je potrebno nešto dodatno poraditi kako bi dijete što spremnije došlo u prvi razred.

Imam jedan vrlo važan savjet za naše buduće prvašiće i molim mame i tate da im prenesu:

Ne slušajte one neke odrasle koji misle da je zabavno kad vam pričaju kako je u školi strašno i kako je sada gotovo sa igrom! To nikako nije istina. Naravno da vas čeka rad i učenje ali nismo zabranili igru. Ako budete radili kako treba imat ćete dovoljno vremena i za igru i za učenje!

Pedagoginja i ja smo jako uzbuđene i jedva čekamo upoznati našu novu generaciju prvašića. Potrudit ćemo se da vam prvi susret sa školom i sa nama bude što ugodniji i da razbijemo strah ako ga imate (i djeci i roditeljima).

I za kraj jedna lijepa poruka za sve nas:

''Danas moj mali sin kreće u školu i sve će mu tamo neko vrijeme biti strano i novo i zato bih molio da budete nježni prema njemu. On kreće u pustolovinu koja ga može odvesti preko kontinenata u avanturu koju će vjerovatno pratiti ratovi, tragedija i patnja. Takav će život zahtijevati vjeru, ljubav i hrabrost. Stoga, dragi učitelju, molim vas uhvatite ga za ruku i naučite ga onome što mora znati. Naučite ga, ali blago, ako možete.

Naučite ga da na svakog neprijatelja dolazi i jedan prijatelj. Moraće naučiti da svi ljudi nisu pravedni, ni iskreni. Ali naučite ga takođe da na svakog podlaca dolazi jedan heroj, nasvakog pokvarenog političara jedan predani vođa.

Naučite ga da deset zarađenih centi vrijedi mnogo više nego jedan nađeni dolar, da je u školi mnogo časnije griješiti nego varati. Naučite ga kako dostojanstveno gubiti i kako uživati u pobjedi kada dobija. Naučite ga da bude obazriv sa obazrivima, a nepopustiv sa grubima. Naučite ga odmah da je najlakše nadvladati nasilnike. Odvratite ga od zavisti ako možete i naučite ga tajni spokojnog osmijeha. Naučite ga, ako možete, kako se nasmijati kada si tužan; naučite ga da suze nisu sramota; naučite ga da slava može biti i u porazu, a očaj u uspjehu. Naučite ga da se ne obazire na cinike.

Naučite ga ako možete čudesnosti knjiga, ali dajte mu takođe vremena da duboko razmišlja o vječnoj zagonetki ptica na nebu, pčela na suncu i cvijeća na zelenom brežuljku. Naučite ga da vjeruje u vlastite ideje, čak i ako mu svi kažu da su one pogrešne. Pokušajte mom sinu dati snagu da ne slijedi gomilu kada svi to čine. Naučite ga da svakog sluša, ali naučite ga takođe da probere sve što čuje i zadrži samo ono dobro što prođe kroz sito istine.

Naučite ga da proda svoje talente i mozak najboljim ponuđačima, ali da nikada ne izvjesi cijenu na svoje srce i dušu. Neka ima hrabrosti biti nestrpljiv, neka ima strpljena biti hrabar. Naučite ga da uvijek ima uzvišenu vjeru u sebe, jer tada će uvijek imati uzvišenu vjeru u čovječanstvo i Boga. Ovo je veliki zahtjev, ali vidite što možete učiniti. On je tako drag mali dječak i on je moj sin'. Abraham Lincoln

SRETNO SVIMA!!!!!! smileyheartsmiley